Księżna Marie na uroczystościach z okazji 30.rocznicy Narodowego Stowarzyszenia Autyzmu

W dniach 23-24 kwietnia miały miejsce obchody 30-lecia założenia Narodowego Stowarzyszenia Autyzmu. Pierwszego dnia odbyła się konferencja, na której było obecnych aż 900 profesjonalistów w tym rodzice i osoby z autyzmem. Również nie zabrakło księżnej Marie, która już od kilku lat angażuje się w tego typu akcje.

kongehuset.dk

Tegorocznym tematem konferencji była różnorodność, uznanie i szacunek dla osób z autyzmem. Podczas konferencji zaprezentowano 6 wykładów i 6 tematycznych prezentacji wykonanych przez duńskich i międzynarodowych naukowców i profesjonalistów. Również przygotowano 20 stoisk.

https://royaldish.com

Księżna Marie przybyła na miejsce w godzinach popołudniowych. Zostało ciepło powitana przez organizatorów wydarzenia, a następnie dokonała oficjalnej inauguracji obchodów. Jako pierwsza również wygłosiła swoje przemówienie (postanowiłam przetłumaczyć całą treść).

Serdecznie gratuluję jubileuszu! Konferencja SIKON odbyła się już 30 razy. Pierwsza odbyła się w Kopenhadze w 1988 roku. Wtedy autyzm nie był aż tak znaną chorobą, dlatego uczestniczyło w niej tylko 5% uczestników w porównaniu z dzisiejszą frekwencją. W tamtym czasie rodzice i specjaliści aż tak nie zwracali uwagę na tę chorobę. Dziś jest nas wiele, ponad 800 osób. I to jest ważne, ponieważ udało nam się dostrzec rzeczy, które są trudne do zobaczenia! Taka rocznica jest zawsze dobrą okazją, aby powspominać jak to było kilka lat temu.

https://royaldish.com

Można zadać sobie kilka pytań na temat tego, dlaczego podjąłeś taką decyzję w swoim życiu i zastanowić się, czy rzeczywiście osiągnąłeś to, czego chciałeś. Lub jeśli wszystko przebiegło zgodnie z planem, że osiągnąłeś cel, gdybyś wybrał zupełnie coś innego - co byś wtedy robił? Czy byłbyś teraz gdzie indziej? Możesz spojrzeć na wszystko z góry, patrząc na coś innego, a nie tylko na siebie. Spójrzcie na ludzi wokół, na własne życie i spróbuj wgłębić się w niektóre kwestie społeczne i np. zapytaj: Jaka była jakość życia osób z autyzmem 30 lat temu? Jakie były wtedy największe wyzwania? Jak działano 30 lat temu i jak to wygląda w porównaniu z dzisiejszymi czasami?

https://royaldish.com

Można tej spojrzeć też na ich możliwości rozwoju i zapytać: Czy autystyczne dzieci mogą chodzić do przedszkoli i szkół? Czy młodzi ludzie z autyzmem otrzymają prawo do edukacji czy dostaną pracę w naszych firmach? Czy będą zarabiać własne pieniądze i czy będą niezależni od innych? Czy zawsze musimy o to dbać - i jak to byśmy robili w najlepszy możliwy sposób? Czy spotkają się z akceptacją i uznaniem wśród innych w naszym społeczeństwie [...]? Jakiś czas temu spotkałam się z Lasse w Novo Nordisk, gdzie został zatrudniony przez Project Opportunity. Pracuje jako operator w dziale produkcji, doskonale wykonuje swoją pracę.  

https://royaldish.com

Całkiem przypadkowo odkryto, że Lasse ma ,,ukryte talenty'' - mógł znaleźć błędy wizualne we wzorach językowych. Lasse nagle stał się doceniony, ponieważ został zauważony. A to wszystko dlatego, że teraz widzimy autyzm. Rozumiemy zachowania charakterystyczne tej choroby, więc pytanie musi brzmieć: czy również dostrzegamy talenty autystycznych osób. Czy bylibyśmy lepsi w znajdowaniu swoich umiejętności? Czy zmienilibyśmy nasze nastawienie i nasze spojrzenie na różnorodność? Stalibyśmy się bardziej otwarci na różnorodność i bardziej tolerancyjni? Pewnie tak, może ... Ale teraz będziemy patrzeć w przyszłość. SIKON ponownie zgromadził wysoko wykwalifikowanych badaczy, profesorów i mówców, którzy informują nas i sprawiają, że jesteśmy bardziej świadomi tematu autyzmu! Życzę Wam satysfakcjonującej konferencji!

https://royaldish.com

Po zakończonym przemówieniu, księżna miała okazję wręczyć nagrodę Autism Prize 2018 dla przewodniczącej konferencji, Heidi Thamestrup. Taka nagroda jest corocznie przyznawana profesjonalistom lub osobom z autyzmem, którzy dokonali znaczącej i wyjątkowej zmiany w autyzmie lub rozpowszechnianiu o jego wiedzy.

https://royaldish.com

Później Jej Królewska Wysokość miała okazję zwiedzić stoiska specjalnie przygotowane na to wydarzenie. Jak można zobaczyć na zdjęciach, księżnej bardzo się to podobało.

https://royaldish.com

CO MARIE MIAŁA NA SOBIE:

Sukienka - Hugo Boss
Szpilki - Jimmy Choo
Torebka - Yves Saint Laurent

https://royaldish.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Księżna Marie Blog , Blogger