Księżna Marie

Jej Królewska Wysokość Marie Agathe Odile, księżna Danii, hrabina Monpezat. Przyszła na świat 6 lutego 1976 roku w jednym z paryskich szpitali we Francji. Rodzicami księżnej są Alain Cavallier i Francoise Grassiot, którzy pobrali się 14 czerwca 1975 roku, ale po kilku latach związku postanowili się rozwieźć. Alain Cavallier prowadził agencję reklamową, ale kilka lat temu przeszedł na emeryturę. Natomiast Francoise Grassiot jest właścicielką hotelu ,,Château de la Vernede''. 7 listopada 1987 roku mama księżnej wyszła za mąż za Christiana Grassiota, doradcę finansowego, pracującego w Szwajcarii. Księżna posiada w sumie czworo przyrodnich braci: Benjamina i Gregory'ego Grandet, urodzonych w Szwajcarii (dzieci matki) oraz Charlesa i Edouarda Cavallier (dzieci ojca), urodzonych we Francji.


Księżna uczęszczała do szkoły podstawowej w Paryżu w latach 1981-1989. W 1989 roku przeniosła się do Beau-Soleil International Boarding School - szkoły z internatem w Villars. Przebywała tam do czerwca 1993 roku. Księżna studiowała ekonomię na Uniwersytecie w Genewie (1994-1995), ale postanowiła zmienić miejsce uczelni. Zdecydowała się na Babson Collage w Bostonie w Stanach Zjednoczonych (1995-1997). Księżna również postanowiła kontynuować naukę w Stanach Zjednoczonych i przez dwa lata poszerzała swoją wiedzę w Bachelor of Arts fra Marymount Manhattan w Nowym Jorku (1997-1999). Podczas roku akademickiego w lecie 1994 roku, pracowała jako asystent szefa prasy w Paryżu, a w lecie 1997 roku jako asystent prezesa zarządu ING Numismatic Group S.A w Genewie w Szwajcarii.


Źródło: Twitter


Po ukończeniu wyższych szkół, Marie pracowała jako międzynarodowy koordynator marketingu w agencji reklamowej DoubleClick Inc. w Nowym Jorku. W 2002 roku księżna wróciła do Paryża i znalazła pracę w dziale prasowym francuskiej agencji reklamowej Media Marketing. W 2004 roku Marie została zatrudniona jako asystent dyrektora agencji prasowej Reuters Radianz w Genewie. Od stycznia 2005 roku aż do zawarcia związku małżeńskiego z Joachimem, pracowała jako sekretarz wykonawczy w ING Numismatic Group SA. Rodowitym językiem księżnej jest język francuski, lecz też umie mówić płynnie po angielsku, hiszpańsku i duńsku. 

bt.dk


Marie po raz pierwszy stała się publiczną osobą, gdy została sfotografowana w sierpniu 2005 roku podczas wakacji w Awinion z księciem Joachimem. Związek Marie i Joachima stawał się co raz bardziej poważny, co przykładem można posłużyć wspólne spędzenie Sylwestra 2006/2007 z jego byłą żoną i jego dziećmi! W styczniu 2007 roku para wybrała się na narty do Szwajcarii. W tym samym roku Marie spędziła Wielkanoc w Pałacu Marselisborg. Wtedy miała okazję po raz pierwszy poznać Królową. Zaręczyny z księciem Joachimem ogłoszono 3 października 2007 roku, a 21 listopada tego samego roku, datę ślubu wyznaczono na 24 maja 2008 roku. 

billedbladet.dk

Ślub pary odbył się w małym kościółku znajdującym się w Mogeltonder. Księżna miała na sobie koronkową suknię ślubną projektu Davida Arasa i Claudio Morelli. Świeżo upieczone małżeństwo już w tym samym roku ogłosili, że spodziewają się swojego pierwszego potomka. Oficjalny komunikat potwierdzający ciążę księżnej pojawił się 10 listopada 2008 roku.

pinterest.com

Dnia 4 maja 2009 roku księżna została przyjęta do Rigshospitalet w Kopenhadze - specjalnego szpitala, gdzie tam zazwyczaj rodzą się królewscy potomkowie. Marie i Joachim postanowili kontynuować tradycję i zdecydowali, że tam Marie urodzi swoje pierworodne dziecko. Trzy minuty przed godziną 5:00 rano, na świat przyszedł chłopczyk ważący 3032 gramy i mierzący 49 centymetrów. W czasie rozmowy z dziennikarzami, Marie wyznała, że dziecko będzie wychowywane w dwóch językach - francuskim i duńskim. W dniu chrztu księcia, podano pełne imiona i tytuły : Jego Wysokość Henrik Carl Joachim Alain, książę Danii, hrabia Monpezat.

kongehuset.dk

W dniu 24 sierpnia 2011 roku oficjalnie ogłoszono drugą ciążę księżnej. Jako miejsce porodu również wybrali Rigshospitalet. Dnia 24 stycznia 2012 roku o godzinie 8:27 przyszła na świat dziewczynka ważąca 2930 gramów i mierząca 49 centymetrów. Wkrótce podano oficjalne imiona pierwszej córki księcia Joachima i księżnej Marie oraz jej tytuły: Jej Wysokość Athena Marguerite Francoise Marie, księżniczka Danii, hrabianka Monpezat.

kongehuset.dk

Od wielu księżna wspiera lokalne organizacje charytatywne jak i bierze udział w różnych misjach zagranicznych (zwiedziła m.in. Kenię, Kambodżę, Etiopię). Do jej patronatów należą takie instytucje jak: UNESCO, AIDS Foundation, Landsforeningen Autisme oraz DanChurchAid. Również współpracuje z duńskimi uniwersytetami, a także uczestniczy w różnego rodzaju festiwalach (Tonder Festival, Copenhagen Cooking, Vadehavet Festival). Jest bardzo zaangażowana w sprawę edukacji młodego pokolenia oraz dbania o środowisko, ze względu na zbliżające się ocieplenie klimatu.

royalcentral.co.uk

We wrześniu 2020 roku Pałac Królewski ogłosił, iż rodzina księżnej Marie i księcia Joachima przeprowadza się do Paryża. Powodem wyjazdu jest nowa praca Jego Królewskiej Wysokości jako defense attache w Ambasadzie Danii. W stolicy Francji mieszkają do dziś, ale bardzo często przylatują do Danii w celu wzięcia udziału w ważnych dla kraju uroczystościach np. Dzień Flagi czy urodziny Królowej Małgorzaty. Również odwiedzają rodzinny kraj księcia Joachima na czas wakacji oraz świąt Bożego Narodzenia.

royalcentral.co.uk


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Księżna Marie Blog , Blogger