Pogrzeb księcia Henrika

Na wstępnie chciałabym Was poinformować, iż w tym tygodniu ponownie nie byłam w stanie śledzić wydarzeń u Duńskiej Rodziny Królewskiej, ale w ciągu tych kilku dni chciałabym nadrobić zaległości. Więc najpierw zacznę od pogrzebu księcia Henrika.

https://royaldish.com

Ceremonia pożegnalna małżonka Królowej odbyła się 20 lutego o godzinie 11:00 w kaplicy Pałacu Christiansborg. Zgodnie z wolą zmarłego, pogrzeb odbył się tylko w otoczeniu najbliższej rodziny (na początku mówiło się, że pojawi się na nim szwedzka para królewska). Kilkanaście minut przed rozpoczęciem, zaczęła się zjawiać najbliższa rodzina księcia Henrika, a także hrabina Alexandra.

https://royaldish.com

https://royaldish.com

Następnie na miejsce przybyła Duńska Rodzina Królewska. Zgodnie z sukcesją do tronu duńskiego, najpierw przyjechała Królowa Małgorzata, następnie książę Frederik z rodziną, a później książę Joachim z żoną i dziećmi.

https://royaldish.com

Zapewne największym zaskoczeniem dla Królowej było ułożenie wieńców z kwiatami w kwitnący ogród. Jak później się dowiedzieliśmy, książę o nim wspominał podczas swojego weselnego przemówienia w 1967 roku i w ten sposób chciał sprawić ostatni prezent swojej żonie.

https://royaldish.com

https://royaldish.com

Tego dnia praktycznie na wszystkich budynkach duńska flaga została opuszczona do połowy masztu. Na ulicach zebrali się poddani, którzy chcieli oddać cześć księciu Henrikowi. Nabożeństwu przewodniczył królewski kapelan, Erik Norman Svendsen oraz Ejgil Bank Olesen. 

https://royaldish.com

W czasie nabożeństwa, kapelan przeczytał swoje przemówienie rozpoczynając:

Jego Królewska Wysokość, książę Henrik miał długie życie, które rozpoczęło się we Francji, a zakończyło w Danii. Śmierć nie była straszna dla księcia, który kilka lat temu stwierdził, że lepiej nie myśleć o śmierci ze strachem, a raczej z akceptacją [...]

https://royaldish.com
https://royaldish.com

Następnie miało miejsce posypanie trumny ziemią pochodzącą z terenu Pałacu Marselisborg oraz Chateau de Cayx - dwóch ukochanych miejsc Henrika. Pod koniec nabożeństwa, wszystkie kamery wewnątrz kaplicy zostały wyłączone, aby rodzina mogła prywatnie pożegnać księcia.

https://royaldish.com

Później trumna została wyniesiona przez Royal Life Guard do samochodu, który potem udał się do Pałacu Fredensborg. Zgodnie z życzeniem zmarłego - jego ciało zostało skremowane. Część została rozsypana po morzu, a druga część - pochowana w ogrodach Pałacu Fredensborg.

https://twitter.com/TheLocalDenmark


Pomimo uśmiechu na twarzy Królowej Małgorzaty, jednak było widać powstrzymywanie się od łez. Również największy smutek można było zauważyć u księżnej Marie. Ponadto Królowa Małgorzata zdecydowała, że kwiaty złożone przez Duńczyków pod Amalienborg i Fredensborg zostaną przeniesione pod pomnik Kastellet, a pod Fredensborg i Graasten - do Memorial Park.


https://royaldish.com

Kolejnym punktem programu było udanie się gości do Pałacu Frederika VIII na prywatne spotkanie, Tam został odczytany list księcia Henrika rozpoczęty słowami: Mój Boże, wyglądacie jak grabarze! Ten dzień na pewno zapadnie w pamięci. Ze względu na żałobę, na razie nie zaplanowano żadnych oficjalnych wyjść członków Duńskiej Rodziny Królewskiej. Myślę, że to nastąpi w przeciągu dwóch tygodni.

https://royaldish.com

Zbliżenie na Henrika i Athenę:


A na koniec postanowiłam wstawić kilka filmików:
Jutro, tak jak zwykle w niedzielę, pojawi się ankieta stylizacji miesiąca 2015 roku, a od poniedziałku będą pojawiać się zaległe informacje.

6 komentarzy:

 1. ogłoszono, że królowa robi sobie 2tygodniową przerwę w obowiązkach,

  OdpowiedzUsuń
 2. Zauważyłam błąd w jednym miejscu. Najpierw przebyła królowa Małgorzata potem książę Frederik z rodziną a na sam koniec książę Joachim z rodziną.Na pewno dla rodziny królewskiej to trudny czas, ale niestety przez ostatnie lata byliśmy świadkami narodzin, chrztów, ślubów a przez następne lata będzie coraz więcej takich smutnych wydarzeń. Niestety taka jest kolej rzeczy :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki ;) Nie oglądałam transmisji z przyjazdu royalsów, a myślałam, że przybędą na miejsce tak jak zwykle ;).

   Usuń
 3. Kwitnący ogród- coś pięknego i poruszającego.Henrik kochał piękno i uwielbiał zaskakiwać- jego pogrzeb był tego wyrazem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Supe blog, będę do niego codziennie zagladal

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Księżna Marie Blog , Blogger