Ostatnie wydarzenia w Duńskiej Rodziny Królewskiej

Na początku chciałabym napisać, że w tym tygodniu niestety nie mogłam na bieżąco śledzić wydarzeń w Duńskiej Rodziny Królewskiej. Mam nadzieję, że mi wybaczycie, a w ramach przeprosin, mam dla Was podsumowanie mijającego tygodnia.

https://royaldish.com

Jak mogliście zobaczyć na blogu o księżnej Mary, dużo się działo przez te 5 dni od czasu śmierci księcia Henrika. W środę, czyli 15 lutego, ciało księcia Henrika zostało przetransportowane z Pałacu Fredensborg do Pałacu Amalienborg, a dokładnie do Pałacu Christiana IX zgodnie z planem uroczystości żałobnych zatwierdzonych przez Królową Małgorzatę.

https://twitter.com/crownprincely

Powyżej prezentuje się trasa, którą przebyła cała karawana. Wzięła w nim udział najbliższa rodzina księcia: Królowa Małgorzata, Książę Frederik, Księżna Mary, Książę Christian, Księżniczka Isabella, Książę Vincent, Księżniczka Josephine, Książę Joachim, Księżna Marie, Książę Nikolai, Książę Felix, Książę Henrik oraz Księżniczka Athena.

https://www.bt.dk

https://www.bt.dk

Lecz zanim rodzina królewska zjawiła się na dziedzińcu Pałacu Fredensborg, dokładnie o godzinie 8:00 rano w Holmen w Kopenhadze jak i na Zamku Kronborg w Helsignor, wystrzelono 81 salw armatnich, aby oddać cześć zmarłemu. Podobna sytuacja w Danii miała miejsce 18 lat temu, gdy ogłoszono zgon Królowej Ingrid, mamy duńskiej monarchini.

https://www.b.dk

Trasa z Pałacu Fredensborg do Pałacu Amalienborg wynosi około 40 kilometrów czyli niecałą godzinę jazdy. Jako pierwszy jechał samochód z trumną księcia Henrika, w drugiej sama Królowa Małgorzata, w trzecim - książę Frederik i księżna Mary z rodziną, a w czwartym - książę Joachim i księżna Marie z rodziną. 

https://royaldish.com

Filmik z Pałacu Fredensborg (całe to wydarzenie było transmitowane przez duńską stronę internetową, Billed Bladet):


Około godziny 11:00 wszyscy dotarli do Kopenhagi. Największym zaskoczeniem było wyjście książęcych rodzin do zgromadzonego tłumu, którzy pod Pałacem zapalali znicze, przynosili kwiaty, a dzieci przynosiły swoje rysunki. 

https://royaldish.com

https://royaldish.com

Na pewno miłe dla Frederika i Joachima, że ludzie pragną oddać hołd ich ojcowi. Nie zabrakło lekkich uśmiechów na widok kwiatów i zniczy, lecz można było zobaczyć kilka łez wzruszenia, szczególnie u księcia Joachima (można zobaczyć w filmikach poniżej).

http://princessesblog76.blogspot.com

Filmik ze spotkania ze zgromadzonymi ludźmi na dziedzińcu:Następnego dnia czyli 16 lutego plan uroczystości prezentował się następująco: o godzinie 18:00 ciało księcia Henrika przewieziono z Pałacu Christiana IX do Pałacu Christiansborg, gdzie tam odbędzie się prywatny pogrzeb (odbędzie się 20 lutego). Jeszcze przed przybyciem rodziny pod kaplicę Christiansborg, na zewnątrz siedziby Ambasady Francji, zawisł plakat z udziałem księcia Henrika.


Od 14 do 15 lutego ciało małżonka Królowej zostało wystawione w Sali Rycerskiej. Co ciekawe, podwyższenie, na którym została wystawiona trumna, zostało wykonane z drewna pochodzącego z Fredensborg, Chateau de Cayx oraz Graasten - trzech ukochanych miejsc księcia Henrika.

https://royaldish.com

O godzinie 18:00 kondukt ruszył z Amalienborg do Christiansborg. Za trumną tradycyjnie podążali książę Frederik oraz książę Joachim ze swoimi rodzinami na czele z Królową Małgorzatą. Ponadto potwierdzono, iż pogrzeb małżonka królowej będzie miał prywatny charakter, dlatego nie będziemy mogli liczyć na innych przedstawicieli europejskich domów panujących.


http://princessesblog76.blogspot.com

Następnie miało miejsce prywatne nabożeństwo na cześć zmarłego przeprowadzone w kaplicy Pałacu Christiansborg. Po zakończeniu uroczystości, cała rodzina spędziła wieczór w Pałacu Christiana VIII - domu księcia Frederika i księżnej Mary.

http://princessesblog76.blogspot.com


Filmik z prywatnego nabożeństwa, udostępnione przez Pałac Królewski:


17 lutego, czyli wczoraj, Królowa Małgorzata II, Książę Frederik, Księżna Mary oraz Książę Joachim i Księżna Marie (obie pary bez dzieci) przybyli do kaplicy Pałacu Christiansborg, gdzie tam wystawiona jest trumna z ciałem księcia.

http://princessesblog76.blogspot.com


Pałac Królewski podał informacje na temat godzin otwarcia kaplicy, aby Duńczycy mogli oddać cześć zmarłemu. Kaplica będzie otwarta w sobotę w godzinach 15:00-19:00, w niedzielę: 12:00-19:00 oraz w poniedziałek: 15:00-19:00.

http://princessesblog76.blogspot.com

Filmik z wczorajszego dnia (pochodzi z transmisji Billed Bladet):


Również ze względu na to, że na razie nie mam zbyt dużo czasu i ze względu na uroczystości w Duńskiej Rodzinie Królewskiej, stylizacja miesiąca z 2015 roku pojawi się za tydzień. Obiecuję ;).

Również możecie zajrzeć do posta, w którym opisałam relacje księżnej Marie i księcia Henrika.


7 komentarzy:

 1. Ja bym prosiła o wyjasnienie dlaczego tych salw jest 81 :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I nikt mi nie powie,że u nich żałoby nie widać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zdziwiło mnie to. Na pewno wzruszył ich widok kwiatów przyniesionych przez ludzi

   Usuń
 3. Rzeczywiście, Joachim i Frederik ledwo powstrzymywali się od łez, kiedy wyszli przed Amalienborg. Nie widziałam wcześniej, jak Joachim obejmował Marie

  OdpowiedzUsuń
 4. Po Joachimie widać było szczególne poruszenie. Zwróciłam na to uwagę,jak się obejmowali z Marie,czerpiąc z swojej bliskości otuchę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Joachim wygląda okropnie, widać, jak bardzo przeżył śmierć ojca :(

  OdpowiedzUsuń
 6. https://twitter.com/crownprincely/status/965650553383669765 - aż łzy same cisną się do oczu

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Księżna Marie Blog , Blogger