Duńska monarchia - Historia Królewskiego Rodu

Dziś zajmiemy się historią powstania Glucksburgów czyli cofniemy się wstecz aby dowiedzieć się w jaki sposób ten słynny ród objął władzę nad duńskim tronem. Tekst pochodzący ze strony Kongehuset.dk. 

KONGEHUSET ©

Duńska monarchia jest jedną z najstarszych rodów królewskich na świecie. Wszystko zaczyna się za czasów panowania Gorma Starego (zm. 958 r.). Wtedy wybory zwykle padały na najstarszego syna panującego przywódcy. W zamian za to, musiał podpisać traktat, który regulował stosunki między samym sobą, a swoimi poddanymi.

Autokratyczne rządy, powstałe w latach 1660-61, zostały zastąpione wyborem królestwa dziedzicznej monarchii. Sukcesja, która wliczała możliwość sukcesji kobiet, została ustanowiona w 1665 roku. Zachowały one swoją ważność nawet po tym jak ustanowiono konstytucję 5 czerwca 1849 roku.

W 1853 roku, mężczyźni mieli prawo do panowania nad duńskim tronem, a natomiast sto lat później - oficjalnie wprowadzono sukcesję kobiet poprzez wstąpienie na tron obecnie rządzącej monarchini, Królowej Małgorzaty.

KONGEHUSET ©

Najstarsi członkowie Duńskiej Rodziny Królewskiej zmarli w 1448 roku z ówczesnym władcą, Christofferem III. Jego następcą został hrabia Christian z Oldenburga, który przyjął swój tytuł jako Christian I. Monarcha stał się przodkiem starożytnej rodziny królewskiej. Oldenburgowie rządzili w Danii do 1863 roku. Ostatni władca Oldenburgów, Frederik VI nie miał dzieci.

Z kolejnej ustawy z 1853 roku, można odczytać, iż tron duński trafił w ręce krewnego rodziny, księcia Christiana Glucksburga. Książę Christian stał się dziewiątym przodkiem obecnej linii Glucksburg na duńskim tronie.

Christian IX stał się jednym z najdłużej panujących monarchów (1863-1906). Mówiło się na niego Teść Europy, ponieważ jego córka, Alexandra poślubiła Edwarda VII z Anglii, druga córka Dagmar wyszła za Alexandra III z Rosji, a najmłodsza pociecha Thyra została żoną księcia Augusta z Cumberland. W 1863 roku jego syn, Vilhelm stał się królem Grecji pod nazwą George I. W 1905 roku jego wnuk, Carl objął rządy nad Norwegią. Ogłosił się jako Haakon VII. Duńska Rodzina Królewska stała się przodkami dla wielu europejskich władców.

Frederik VIII rządził krótko, bo od 1906 do 1912 roku. Niedługo ukoronowano jego syna, Christiana X, który panował nad Danią podczas II wojen światowych. Poddani zapamiętali go jako króla jeźdźców, ponieważ w 1920 roku wybrał się na przejażdżkę konną do Jutlandii Południowej, a w latach 1940-45 udał się na przejażdżkę po wszystkich kopenhaskich ulicach. Wtedy Dania była okupowana przez Niemcy.


Christian X zmarł w 1947 roku. Jego syn, Frederik IX w 1935 roku poślubił księżniczkę Ingrid ze Szwecji. Owocem ich małżeństwa były trzy córki: Małgorzata (ur. 1940 r.), późniejsza królowa Danii, Benedikte (ur. 1944 r.), która poślubiła hrabiego Richarda Sayn-Wittgenstein- Berleburg oraz Anne-Marie (ur. 1946 r.), żona króla Constantinosa z Grecji. Po śmierci Frederika IX w 1972 roku, jego najstarsza córka przejęła duński tron jako Królowa Małgorzata II. W 2013 roku była obchodzona 150.rocznica panowania Glucksburgów.

KONGEHUSET ©

4 komentarze:

 1. Ciekawy wpis. Czy w 2013 roku były jakieś uroczystości honorujące 150-lecie panowania dynastii? Jeśli tak, to czy mogłabyś o nich napisać?

  OdpowiedzUsuń
 2. A nie dałoby sie, jak juz nie przetlumaczono bez bledow, to przynajmniej poprawic te wszystkie bledy? Nie dosc, ze jest to niechlujne, to wypacza tresc. Np. co znaczy to: panował nad Danią podczas II wojen światowych. ?? Interpretacji kilka - panowal podczas dwoch wojen swiatowych czy podczas drugiej wojny swiatowej?
  To zdanie: Wprowadzenie autokratycznych rządów w latach 1660-61 zostały zastąpione wyborem królestwa dziedzicznej monarchii.
  jest w ogole niezrozumiale :(
  Podobniez z tym fragmentem:
  Sukcesja, która wliczała możliwość sukcesji kobiet, została ustanowiona w 1665 roku. Te części Konstytucji zachowały swoją ważność nawet po tym jak ustanowiono konstytucję 5 czerwca 1849 roku.

  W 1853 roku, tylko mężczyźni mieli prawo do panowania nad duńskim tronem, a natomiast sto lat później - wprowadzono sukcesję kobiet, otwierając drogę do tronu obecnie rządzącej monarchini.

  Bardzo szkoda, ze tekst zostal przygotowany tak po macoszemu, bo mógł wnieśc wiele informacji nt DRK,
  Szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba Autorka tekstu nie przeczytała go po wrzuceniu w google tłumacz... Co za olewający stosunek do fanów -_-

  OdpowiedzUsuń
 4. Duńska rk ma niezwykle bogatą historię.To fascynujące,że tak naprawdę rządziła nią tylko jedna dynastia -Oldenburgowie,a potem ich krewni,Glucksburgowie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Księżna Marie Blog , Blogger