Uroczystości z okazji 500.rocznicy Reformacji w Pałacu Christiansborg + Koncert

Dziś w Danii obchodzona jest 500.rocznica Reformacji. Z tej okazji odbyły się uroczystości w Pałacu Christiansborg z udziałem Duńskiej Rodziny Królewskiej. Na tym wydarzeniu pojawili się: Królowa Małgorzata, Książę Frederik, Księżna Mary, Książę Joachim, Księżna Marie oraz Księżniczka Benedikte.

b.dk


Zgodnie z tradycją, najważniejsi goście przybywali na miejsce zgodnie z sukcesją do tronu. Najpierw przybyła księżniczka Benedikte, następnie Marie i Joachim, później Mary i Frederik a na samym końcu Królowa Małgorzata. Po przywitaniu się ze swoją rodziną, monarchini udała się do środka.

b.dk

b.dk


Historia Reformacji w Danii:
Reformacja w Danii była przejściem od Kościoła katolickiego do luteranizmu w pierwszej połowie XVI wieku. Na początku XVI wieku pojawiły się w Europie ruchy reformatorskie, wywołane przez niemieckiego mnicha, Marcina Lutra. Jego nauki dotarły do Danii w latach 20. XVI wieku i zostały rozpowszechnione przez duńskiego księdza Hansa Tausena, który osobiście poznał Lutra podczas swoich studiów w Wittenberdze. Źródło: Wikipedia

Zwolennikami reformacji Lutra byli duńscy monarchowie z dynastii Oldenburskiej, którzy liczyli na to, że Kościół luterański umożliwi im przejęcie wpływów i bogactwa Kościoła katolickiego. Jednym z sympatyków reformacji był król Fryderyk I oraz jego syn Chrystian III, który po śmierci ojca stanął na czele protestantów, walczących z katolikami podczas wojny domowej. Konflikt zakończył się zwycięstwem protestantów w 1536 roku. W tym samym roku luteranizm stał się panującym w Danii wyznaniem. Chrystian III zlecił usunięcie i aresztowanie biskupów, rozwiązał klasztory i przejął ziemie, należące do Kościoła, które w tym czasie stanowiły ok. 1/3 ówczesnych terenów Danii. Źródło: Wikipedia

https://royaldish.com


Po zajęciu miejsc przez wszystkich zaproszonych gości, miały miejsce serie przemówień, które wygłosił m.in. premier Danii, Lars Lokke Rasmussen, przewodnicząca duńskiego parlamentu, Pia Kjaersgaard oraz Królowa Małgorzata.

https://royaldish.com


https://royaldish.com


https://royaldish.com


CO MARIE MIAŁA NA SOBIE:
Marynarka - Zara
Spódnica - Chanel
Szpilki - Bottega Veneta
Kopertówka - Bottega Veneta
Toczek - Susanne Juul*****************************************************************

Natomiast wieczorem w Sali Koncertowej miał miejsce pokaz muzyczny zorganizowany z okazji 500.rocznicy Reformacji. Rodzinę Królewską reprezentowały te same osoby, które pojawiły się na porannych uroczystościach w Pałacu Christiansborg.

b.dk


Najpierw zjawiła się księżniczka Benedikte, potem Marie i Joachim, następnie Mary i Frederik a na samym końcu - Królowa Małgorzata. Podczas koncertu zaprezentowano różnego rodzaju symfonie muzyczne wzorowane na trzech kompozytorach: Johann Sebastian Bach, Richard Wagner oraz Francis Poulenc.

https://royaldish.com


https://royaldish.com


https://royaldish.com

Utwory specjalnie na tę okazję wykonały DR Symphony Orchestra oraz DR VokalEnsemlet. Goście byli pod wrażeniem występów orkiestry oraz piosenkarzy.

http://kongehuset.dk

CO MARIE MIAŁA NA SOBIE:
Narzutka - Rikke Gudniz
Kopertówka - Bottega Veneta
Szpilki - Jimmy Choo

https://royaldish.com

1 komentarz:

  1. Jejciu, czyżby nowa czcionka?! Zaczynam się nieśmiało cieszyć, jeśli tak - to super!!!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Księżna Marie Blog , Blogger