Przemówienie Francoise'a Zimeraya - czyli z jakiego powodu księżna Marie otrzymała La Legion d'Honneur? + więcej

Czytając komentarze pod notką z ceremonii wręczenia najważniejszego francuskiego orderu dla księżnej Marie, zauważyłam, że niektóre osoby były zaskoczone tą decyzją. Co prawda w tamtym poście nie dodałam konkretnego powodu tego odznaczenia, ale dziś postanowiłam przedstawić go w tej notce.

Z tego względu postanowiłam przetłumaczyć fragment przemówienia ambasadora Francji, Francoise Zimeraya, w którym zawarte są wszystkie powody wręczenia orderu księżnej.

Jego Królewska Wysokość Książę Henrik, 
Jego Królewska Wysokość Książę Joachim, 
Jej Królewska Wysokość Księżna Marie,
Drodzy przyjaciele, ekscelencje,

W imieniu całej francuskiej ambasady, ja i Karine [żona ambasadora] mamy ogromny zaszczyt uczcić zasługi synowej, pięknej córki i żony, Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Marie z Danii [...] Ten Legion Honorowy, najwyższe francuskie wyróżnienie, jest skierowane do księżnej, a przez nią do całej Duńskiej Rodziny Królewskiej. Po pierwsze - że poświęca swoje zalety. To świadczy o głębokim uczuciu do Francji, do swojej rodziny i Danii, bo wiesz, że nasze kraje mają wspólną historię [...].

Jesteś obecnie wcieleniem francuskiej kobiety, która zawsze utrzyma miejsce w naszej kulturze i która symbolizuje naszą wolność. Jesteś doskonałą ilustratorką wizji historyczki Mony Ozouf, dla której ,,Francja jest kobiecym i literackim krajem''. Jesteś również bardzo zaangażowaną kobietą, a jeśli widzisz przyczynę, którą można obronić i wykorzystać energię w tej obronie, odgrywasz rolę znakomitego adwokata ; Nie odpuszczasz.


Jesteś zaangażowana w wielkie wyzwania naszych czasów. Promujesz walkę z odpadami spożywczymi, zaniepokojona jesteś stanem Ziemi [...] Koncentrujesz się na młodzieży i ich edukacji, czy to walcząc z autyzmem, pomagając dzieciom w szpitalu w Odense czy współpracując z uniwersytetami. Również walczysz o zapobieganie walki z ubóstwem : twoje zobowiązania humanitarne w Maroku i Birmie, wspierające duńskie organizacje pozarządowe, są imponujące [...].

Ale poza tym, Twoja osobowość i tło uosabia także Europę. Często myślałem, że Dania jest bardziej europejska. I jak powiedziała Madame de Stael ,,Europejski duch musi teraz być przestrzegany''. Opanowałaś pięć języków europejskich : duński, angielski, włoski, hiszpański ... a nawet francuski. Rozszerzają się Twoje europejskie zobowiązania : współpraca ze Szkołą Europejską w Kopenhadze oraz fundacją Cite Internationale de Paris.

Pragnę zauważyć przy okazji, że nazwaliście swoją córkę Atena, imię bogini kolebki Europy [...] Pozdrawiam Twoich rodziców i braci, którzy przybyli specjalnie z Francji oraz w sercu ciepło wspominam Twoją babcię, baronową Odile de Sairigne, która była dla Ciebie punktem zwrotnym i źródłem równowagi. Prowadzisz zaangażowania również dzięki wsparciu swojego męża księcia Joachima, który zachęca i mówi z podziwem, że jesteś zawsze pozytywna.


Droga księżno Marie, są jeszcze tacy, którzy uważają Francuzów za zbyt dumnych i aroganckich. Muszą być teraz nieco zaskoczeni, że osoba pochodząca z Republiki Francji, jest chętnie honorowana w państwie Jej Królewskiej Mości. To dlatego, że te wysokie wyróżnienie uznaje różnego rodzaju zobowiązania pod warunkiem, że są w służbie wartości uniwersalnych. Ale będąc uprzywilejowanym do zobaczenia w wykonywaniu Twoich obowiązków, aby utrzymać swoją pozycję i bronić wiele uniwersalnych przyczyn, teraz jestem przekonany, że nawet jeśli byś nie pochodziła z Francji, zasługiwałabyś na ten medal.

Nasz obecny wiek wzywa nas do wszystkiego, co jest nam drogie. Świat jest teraz przytłoczony wulgarnością, rozrywka zastępuje kulturę, myśl polityczna jest wyrażana w tweetach a brutalność powoli staje się dla niektórych najpotężniejszym przywódcą [...] Twoje królestwo potwierdza, że szlachta nie wyklucza prostoty. I to Ci pasuje, madame. W ten sposób można wcielić się w historyczną ciągłość, wyrafinowanie, kulturę i zaangażowanie.

Z tych wszystkich powodów, Księżna Marie w imieniu Prezydenta Francji i na mocy uprawnień przyznanych dla nas, stanie się Wielkim Oficerem Legii Honorowej.***********************************************************

23 kwietnia księżna Marie i książę Joachim wzięli udział w przyjęciu Schackenborg Foundation, którego współwłaścicielem jest młodszy syn Królowej Małgorzaty II. Pomimo tego, że to wyjście miało miejsce 2 dni temu, nadal nie pojawiły się żadne zdjęcia.

4 komentarze:

 1. Chciałabym zobaczyć kreacje Marie.To już nie pierwsza taka sytuacja, gdy z wyjść oficjalnych , zapowiedzianych przez pałac nie chcą się pojawiać zdjęcia...
  Dzięki za tłumaczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że pałac nie publikuje czasem zdjęć ze spotkań

  OdpowiedzUsuń
 3. Francuzi są niestety zadufani w sobie co widać na każdym kroku ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Księżna Marie Blog , Blogger