Duńska Monarchia - Jak wyglądają audiencje u Królowej? + Marie i Joachim na przyjęciu charytatywnym

Dziś kolejna notka z cyklu Duńska Monarchia. Tym razem dotycząca audiencji wykonywanych przez monarchę państwa (w przypadku Danii to zadanie przysługuje Królowej Małgorzacie II). 


Słowo audiencja pochodzi od słowa łacińskiego audire, co oznacza po polsku słyszeć, usłyszeć. Królowa Małgorzata II ma okazję udzielać audiencji w poniedziałki dwa razy w miesiącu o godzinie 10:00. Wtedy osoby zaproszone mają okazję podziękować Królowej za zaproszenie.


Po przybyciu do Pałacu Christiansborg, zaproszeni goście spotykają się z adiutantem, który sprawdza imię oraz nazwisko. Zanim zostaną zaprowadzeni do jednej z komnat Pałacu. zostają powitani przez Sekretarza Rady Ministrów. Goście mogą także podarować Królowej prezent.


Prywatna audiencja

W szczególnych przypadkach, Królowa może dokonać audiencji w pałacu mieszkalnym. Dotyczy to zwykle wizyt głów innych państw, szefów rządów, ministrów spraw zagranicznych, delegacji parlamentarnej, liderów organizacji międzynarodowych oraz najlepszych dowódców wojskowych z innych krajów,


Historia audiencji

W czasie panowania Christiana V (1670-99) oraz Frederika IV (1699-1730) wprowadzono zasadę oznaczającą, że każdy może zwrócić się z prośbą lub żądaniem do króla. Później Frederik IV w 1725 roku wydał rozporządzenie w sprawie regularnych tygodniowych audiencji, gdzie każdy obywatel mógł osobiście przekazać skargę i wnioski do monarchy. Ten system jest kontynuowany przez kolejne pokolenia, od wprowadzenia systemu aż do dziś.

Fryderyk IV, twórca systemu
*******************************************************

Wczoraj Marie i Joachim wzięli udział w kolejnym uroczystym przyjęciu. Tym razem na temat organizacji charytatywnej Make-a-Wish Foundation. Na razie pojawiło się tylko jedno zdjęcie z tego wydarzenia. Co prawda nie widać całej stylizacji Marie, ale wiadomo już, że miała na sobie sukienkę od Erdem.6 komentarzy:

 1. Miło było dowiedzieć się więcej o drk ze strony protokolarnej.
  Mam nadzieję,że z tej kolacji pojawią się już zdjęcia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam taką nadzieję. Z chęcią zobaczyłabym całą stylizację Marie.

   Usuń
 2. Kolor sukienki pasuje Marie:)DW

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post. Marie do twarzy w niebieskim :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolor sukienki ładny, ale wydaje mi się, że nie była odpowiednia na taki event, tym bardziej, że Joachim taki elegancki.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Księżna Marie Blog , Blogger