środa, 19 lipca 2017

Powrót do przeszłości... Zaręczyny księcia Joachima i Alexandry Manley

Dziś kolejna notka, tym razem związana z nowym cyklem na blogu, który nosi tytuł Powrót do przeszłości. W dzisiejszym poście skupimy się na jednym z najważniejszych wydarzeń księcia Joachima pod koniec XX wieku - potwierdzono oficjalne oświadczyny z jego ówczesną partnerką, Alexandrą Manley.W dniu 31 maja 1995 roku Duński Sąd oficjalnie ogłosił, iż Książę Joachim, młodszy syn Królowej Małgorzaty II oraz Księcia Małżonka Henrika, zaręczył się z Alexandrą Manley. Młodzi postanowili na datę ślubu wybrać listopad. To oświadczenie wstrząsnęło Duńczykami, ponieważ para swój związek utrzymywała w wielkiej tajemnicy.Jeśli chodzi o historię ich miłości - spotkali się podczas obiadu w Hong Kongu w styczniu 1994 roku. Niedługo potem para wybrała się w podróż do Filipin, gdzie tam miały miejsce oświadczyny. Joachim podarował swojej ukochanej diamentowy pierścionek z okrągłym rubinami. Pierścionek miał kolor złoty.Dzień po ogłoszeniu tego wydarzenia, para pojawiła się na schodach Pałacu Fredensborg, aby odpowiedzieć na kilka pytań dla duńskiej prasy. Później dołączyli do nich Królowa Małgorzata, Książę Henrik, Księżniczka Ingrid (matka Małgorzaty) oraz Richard i Christa Manley (rodzice Alexandry). Para również udzieliła wywiadu ze swoimi rodzicami w jednej z komnat Pałacu Fredensborg.Poniżej znajduje się fragment pierwszego wywiadu zaręczynowego w Pałacu Fredensborg:

D - Dziennikarz
J - Joachim
A - Alexandra

D: Gratulacje

A: Dziękujemy bardzo.

D: To najpierw zacznijmy od tego jak się poznaliście oraz kiedy to było?

A: Spotkaliśmy się w Hong Kongu w połowie stycznia 1994 roku.

J: Na prywatnej kolacji.

D: W czasie zaręczyn padłeś na kolana?

J: Tak, oczywiście.

D: A gdzie miało to miejsce?

J: Na Filipinach.D: Alexandro, czy w pewnym stopniu potrafisz się dogadać po chińsku z Jego Królewską Wysokości Księciem Henrikiem?

A: Cóż, myślę, że język chiński księcia Henrika jest o wiele lepszy od mojego. Książę Henrik mówi po mandaryńsku i trochę po kantońsku, co w zasadzie jest językiem używanym w Hong Kongu.

Również jeden z duńskich tabloidów miał okazję porozmawiać przez telefon z jedną z młodszych sióstr Alexandry. Niestety nie podano imienia i nazwiska kobiety.

S: No cóż, właściwie to miałam okazję spotkać się z nim tylko raz. Wtedy nie wiedziałam kim on naprawdę jest. Dopiero kiedy dokładnie się sobie przedstawiliśmy, siostra powiedziała mi, skąd on pochodzi. 

D: Byłaś w szoku?

S: Tak, byłam bardzo zszokowana! Aż zaniemówiłam!

D: Jak myślisz - czy na pierwszy rzut oka można zobaczyć, że jest pomiędzy nimi miłość?

S: Och, nie możesz mnie o to pytać! Nie mam pojęcia!Następnego dnia czyli 1 czerwca 1995 roku przyszła para książęca po raz kolejny udzieliła wywiadu w jednej z komnat Pałacu Fredensborg. Przez chwilę towarzyszyła im Królowa Małgorzata II, która oświadczyła, że jej syn zachowa królewski tytuł, a Alexandra uzyska tytuł księżnej Danii.

M: Mój syn zachowa swój królewski tytuł, a moja przyszła synowa przyjmie tytuł Księżnej Danii.

Alexandra i Joachim udzielili wywiadu Teddy'emu Kochem oraz Larsowi Staerbo.

TK: Kiedy Książę Joachim poinformował Twoich rodziców o zaręczynach?

A: To było dziwne. Joachim zapytał moich rodziców zanim się oświadczył, więc oni wiedzieli o tym przede mną.

LS: Wyobrażam sobie, jakie to dla Was było ważne, żeby zachować to wszystko w tajemnicy.

J: Nie sądzę. Tak naprawdę mieszkaliśmy na dwóch odrębnych kontynentach. To ułatwiało nam zachować tajemnicę.

LS: Jak dla Was było ważne zachowanie tej tajemnicy?

J: To było bardzo ważne.

A: Uważam tak samo. Chociaż nasze rachunki za telefon wydałyby nas!TK: A co sądzicie na temat rodziny? Macie jakieś plany w tym kierunku?

J: Pardon?

TK: Chodzi mi o założenie rodziny, dzieci?

A: Jak już wcześniej wspominaliśmy, branie ślubu to jest jeden z najważniejszych kroków w naszym życiu, dlatego po ślubie chcemy się trochę sobą nacieszyć.

J: Ale rzeczywiście, pragniemy założyć rodzinę. Chcemy stworzyć szczęśliwą rodzinę, taką w której wychowywaliśmy się w dzieciństwie. Ale na razie zaczniemy od małżeństwa.

LS: Duńska para nałożyła także nacisk na różnicę wiekową: kobieta jest starsza od mężczyzny. Czy to dla pani jest poważna sprawa?

A: Książę Joachim tłumaczył mi, że tak naprawdę wiek nie ma znaczenia. Podczas rozmowy z mediami, powiedzieli, że różnica wieku nie jest dużym problemem, ponieważ Joachim, jak na swój wiek, bardzo dojrzał. Należy do dojrzałych i rozsądnych osób.

TK: Poza byciem księżną Danii, planujesz kontynuować swoją karierę biznesową?

A: Myślę, że ważne jest to, że posiadamy własne zainteresowania czy hobby. Ja jestem związana z biznesem i należę do osób niezależnych. Bardzo chciałabym robić coś od siebie, kontynuować swoją karierę.9 komentarzy:

 1. Uwalbiam takie powroty do przeszłości.
  Co by nie mówić o Akexandrze jest bardzo dystyngowaną,wygląda jakby się urodziła w rodzinie królewskiej. Może dlatego zachwycono się nią tak w Danii,tym bardziej,gdy doszła do tego praca charytatywna. Nazywano ją Dianą Północy.
  Opiszesz ich ślub?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne :D Mam w planach taką notkę tematyczną.

   Usuń
  2. Szkoda tylko, że Alexandra potem całkowicie zepsuła swoją opinię. Moim zdaniem ta praca w trakcie małżeństwa była na pokaz.

   Od początku czułam, że Alexandra i Joachim nie pasują do siebie. Miałam rację.

   Usuń
 2. Super post! Czy mogłabyś napisać post o rodzinie Hrabiny Alexandry? Myślę,że to ciekawy temat,zwłaszcza,że babcia Alexandry była Polką. Nie mogę się już doczekać urodzin księcia Felixa i nowych zdjęć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapomniałem jeszcze napisać,że książę Nikolai zdał egzamin na prawo jazdy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Księżna Alexandra była moją ulubioną księżną w tamtym czasie.Mimo rozwodu nadal ją lubię i chętnie o niej czytam.To prawda,ma to "coś" i może uchodzić za rodowitą księżniczkę :) DW

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny post, chętnie poczytałabym jeszcze o Alexandrze, tym bardziej, że niewiele o niej wiem. Czekam na post o ślubie

  OdpowiedzUsuń
 6. "Również jedna ze stacji informacyjnych miała okazję przez telefon udzielić krótkiego wywiadu z jedną z najmłodszych sióstr Alexandry." --> coś tu jest nie tak :P

  Uważam, że Alexandra świetnie pasowała do swojej roli.

  OdpowiedzUsuń