Książę Felix

Jego Wysokość Felix Henrik Valdemar Christian, książę Danii, hrabia Monpezat przyszedł na świat 22 lipca 2002 roku w Rigshospitalet - szpitalu, w którym zgodnie z tradycją, rodzą się członkowie duńskiej rodziny królewskiej. Podczas spotkania z prasą, Joachim zażartował że dziecko być może otrzyma imię Ib lub Nebukadnesar.Po pięciu dniach pobytu w szpitalu, dumni rodzice zaprezentowali swoją drugą pociechę światu. Towarzyszył im 2,5 letni Mikołaj, który został starszym bratem. W dniu 4 października również 2002 roku mały książę przystąpił do sakramentu chrztu, który odbył się w małej katedrze w Mogeltonder. Uroczystą mszę odprawił królewski kapelan, Christian Thodberg.


Jego rodzicami chrzestnymi zostali :
  • Martina Bent - ciocia ze strony Alexandry
  • Hrabia Christian Ahlefeldt - Laurvig
  • Oscar Davidsen Siesbye
  • Damian Sibley
  • Annick Boel


Po chrzcie zaczęły pojawiać się pytania, dlaczego takie imiona wybrali dla swojego synka Alexandra i Joachim. Jak podają źródła :

Felix - imię, które bardzo spodobało się ówczesnej parze książęcej. Oznacza ,,szczęście i bogactwo''.

Henrik - imię nadane na cześć ojca Joachima, księcia Henrika

Valdemar - imię, które jest bardzo popularne w rodzinie królewskiej. Takie imię posiada m.in. książę Joachim i książę Christian.

Christian - imię, które również cieszy się sympatią w DRK. Zwykle nosili go królowie Danii, wyjątkiem było imię Frederik. Mówi się też, że mały książę otrzymał go na cześć chrzestnego, hrabiego Christiana Ahlefeldt-Laurviga.


Książę, dzięki swojej mamie, ma nie tylko duńskie pochodzenie, ale też i chińskie. Hrabina Alexandra jest prawnuczką Mary Ho Li pochodzącej z prowincji Guangdong. W 2005 roku ogłoszono rozwód rodziców księcia. W oficjalnym oświadczeniu można było przeczytać, że para książęca rozstała się w zgodzie i razem nadal będą wychować synów tak, aby nie odczuli tego, że nie są już razem.30 kwietnia 2008 roku pojawiło się oficjalne oświadczenie:

,,Jej Królewska Wysokość Królowa zadecydowała, że Jego Królewska Wysokość Książę Felix i Jego Królewska Wysokość Książę Joachim otrzymają tytuł hrabiego Monpezat. Jej Królewska Wysokość Księżna Mary oraz Jej Królewska Wysokość Księżna Marie również otrzymały tytuł hrabiny Monpezat''.3 marca 2007 roku mama książąt po raz drugi wyszła za mąż. Jej wybrankiem został Martin Jorgensen. Ślub kościelny odbył się w Oster Egende Church w miejscowości Fakse. Chłopcy zaakceptowali nowego partnera matki.Natomiast 24 maja 2008 roku uczestniczyli w uroczystości zaślubin jego ojca z Marie Cavallier. Tak jak Martina, książęta zaakceptowali nową partnerkę ojca.1 kwietnia 2017 roku w kaplicy Pałacu Fredensborg miała miejsce oficjalna konfirmacja księcia Felixa. Naboeństwu przewodniczył królewski kapelan, Erik Norman Svemdsen. Ceremonia rozpoczęła się o godzinie 11:00. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, zaproszeni goście udali się na obiad do Pałacu Christiana IX.


Co do edukacji, książę uczęszczał do przedszkola, który znajduje się na terenie Royal Garrison Church w Kopenhadze. Obecnie od 8 lat uczęszcza do Krebs School, w której kiedyś poszerali swoją wiedzę jego wujek i tata, książę Frederik i książę Joachim.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz