Książę Henrik - pół Francuz pół Duńczyk

Cytując ambasadora Francji w Danii, Francoisa Zimmeray'a: Życie księcia Henrika było wielką podróżą przez te stulecie. Był artystą o wielu talentach. To on rozjaśnił Danię. Był najlepszym Francuzem wśród Duńczyków jak i najlepszym Duńczykiem wśród Francuzów.

Nyheder - TV2

Przez ponad 50 lat, Jego Królewska Wysokość Książę Henrik pracował dla Danii oraz duńskich interesów. 13 lutego 2018 roku, umarł spokojnie we śnie, kończąc swoje długie życie, które rozpoczęło się latem we Francji, a skończyło w Pałacu Fredensborg, gdzie tam był otoczony opieką wśród najbliższej rodziny. 

http://kongehuset.dk


Na przedmieściach Bordeaux żył sobie Henri Marie Jean Andre, hrabia Monpezat, urodzony 11 czerwca 1934 roku. Przyszedł na świat w domu swojej babci, ale wkrótce z rodzicami wyprowadził się do francuskiej Indochiny, obecnego Wietnamu, gdzie tam jego ojciec zajmował się rodzinnymi interesami firm przemysłowych. W 1939 roku rodzina wróciła do domu rodzinnego znajdującego się w Cahors. Do 1947 roku książę uczył się w domu do czasu gdy przyjęto go do jezuickiej szkoły z internatem w Bordeaux.



Kongehuset ©

W wieku 14 lat uczęszczał do Cahors Gymnasium, natomiast gdy skończył 16 rok życia (w 1952 roku) - wyjechał do Hanoi, aby kształcić się w specjalnej francuskiej szkole średniej. W latach 1952-1957 książę Henrik studiował prawo i politykę w Sorbonie w Paryżu. Poszerzał także swoją wiedzę w języku chińskim i wietnamskim w Ecole Nationale des Langues Orientales.

http://kongehuset.dk


Również w 1957 roku podjął się kolejnego kierunku - języków orientalnych, a rok później - rozpoczął swoją naukę w Saigon University w Wietnamie. W latach 1959-1962 udał się do Algierii, gdzie tam poszerzał swoją wiedzę. W tym samym czasie trwała wojna algierska, kiedy to kraj Afryki Północnej był kolonią francuską.

http://kongehuset.dk


W 1962 roku książę Henrik pracował w departamencie Azji we Francuskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w latach 1963-1967 jako sekretarz Ambasady Francji w Londynie. W pewien wiosenny wieczór, w 1965 roku spotkał się z duńskimi urzędnikami jak i z księżniczką Małgorzatą. Henrik i Małgorzata ponownie spotkali się rok później.


denvelklaedtemand.dk


Wiosną 1966 roku pojawili się na ślubie znajomych w Szwecji. Tam francuski dyplomata i duńska księżniczka znaleźli wspólny język. Niedługo potem doszło do spotkania w Londynie. W czasie udzielania wywiadu, książę wspomniał: ,,Posunąłem się tak daleko, aby pozwolić jej zrozumieć, że jestem w niej zakochany. Na szczęście to zrozumiała. Potem poprosiłem ją o rękę. To stwierdzenie bardzo jej się spodobało''. W październiku 1966 roku para zaręczyła się.


My Daily Space


10 czerwca 1967 roku księżniczka Małgorzata poślubiła Henriego Marie Jeana Andre, hrabiego Monpezat, który po ślubie otrzymał tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia Henrika z Danii. Ceremonia zaślubin odbyła się w kościele Holmen, a wesele - w Pałacu Fredensborg. Rok później, czyli 26 maja 1968 roku zostali rodzicami księcia Frederika, a kolejny rok później - księcia Joachima.

Twitter


Pięć lat później, w styczniu 1972 roku, zmarł Fryderyk IX. W ten sposób Małgorzata i Henrik sprawowali regencję nad państwem zanim doszło do koronacji. Przez pewien czas książę Henrik pracował z Królową dla Danii jak i duńskich interesów. Był odpowiedzialny za ponad 100 wizyt państwowych jak i oficjalnych podroży po krajach świata.

Bloggers Delight


Za życia, książę był świadkiem różnego rodzaju protestów, przydzielania honorowych członkostw, zmian w rządzie oraz wyborów premiera. Objął obowiązki Duńskiego Protektora Czerwonego Krzyża, prezesa WWF oraz Europa Nostra. W ramach patronatów, brał udział w spotkaniach roboczych oraz oficjalnych wizytach w różnych zakątkach świata.


Berlingske


Królowa Małgorzata i Książę Henrik mieszkali w Pałacu Amalienborg, Pałacu Fredensnorg, Pałacu Grasten oraz w Pałacu Marselisborg. W 1974 roku kupili zamek Chateau de Cayx, zlokalizowany w jednej z dzielnic Cahors. To w nim Henrik produkował swoje wina przez 40 lat. Przez lata swojego  życia działał jako poeta czy rzeźbiarz.

The Week UK


Również dobrze spisywał się jako jeźdźca, łowca oraz tenisista. Ponadto rzeźby księcia Henrika cieszą się wielką popularnością w Danii. Jedna z nich znajduje się m.in. w Slotparken w ogrodach Pałacu Marselisborg. W czerwcu 2017 roku para królewska obchodziła 50.rocznicę ślubu. Z tej okazji Henrik zaprojektował rzeźbę '''Miss Fredensborg'', która była prezentem dla jego małżonki. 

http://kongehuset.dk

http://kongehuset.dk

6 komentarzy:

  1. Swietny post! I to ostatnie zdjecie....

    OdpowiedzUsuń
  2. Już dawno temu stwierdziłam że Vincent to cały dziadek Henrik. Jest niesamowicie podobny, a powyższe zdjęcia tylko utwierdziły mnie w tym przekonaniu. Vincent będzie cholernie przystojnym facetem. To najładniejsze dziecko księżnej Mary.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pewnie się ze mną zgodzicie,ale Henrik za młodu był bardzo przystojny.

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękne są te dwa ostatnie zdjęcia, nigdy wcześniej ich nie widziałam

    OdpowiedzUsuń
  5. Człowiek o wielu talentach i pasjach.

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie wiedziałam, że był aż tak wykształcony i utalentowany artystycznie. I zgadzam się, że ostatnie zdjęcie jest fenomenalne :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Księżna Marie Blog , Blogger