środa, 14 lutego 2018

Książę Henrik nie żyje! - wszystkie dzisiejsze informacje

Dziś o godzinie 5:00 rano doszły do nas smutne wiadomości z Danii. Pałac Królewski w Kopenhadze wydał oświadczenie iż dnia 13 lutego o godzinie 23:18 w Pałacu Fredensborg odszedł książę Henrik, mąż Królowej Małgorzaty II.

https://twitter.com/crownprincely

Jak można przeczytać w dalszej części oświadczenia, książę umarł we śnie. Tej nocy ciągle nad nim czuwała żona, ich synowie, książę Frederik, książę Joachim, a także książę Felix - wnuk pary królewskiej.

Swoje kondolencje jako pierwszy złożył ambasador Francji w Danii, Francois Zimeray:

Najgłębsze myśli i kondolencje składam Jej Królewskiej Mości Królowej Danii, Małgorzacie II, całej rodzinie królewskiej i narodzie duńskiemu. Życie księcia Henrika było wielką podróżą przez stulecie. Był artystą o wielu talentach, rozjaśniał Danię. Książę był najlepszym Francuzem wśród Duńczyków jak i najlepszym Duńczykiem wśród Francuzów.

https://twitter.com/crownprincely


Następnie pojawiła się wiadomość ze strony organizacji Międzynarodowego Czerwonego Krzyża:

Z wielkim smutkiem otrzymaliśmy wiadomość o śmierci księcia Henrika. Wszystkie nasze myśli są z Duńską Rodziną Królewską. Przez prawie 49 lat książę Henrik był wierną i cenioną częścią Czerwonego Krzyża, a dziś spędzimy dzień upamiętniając naszego fantastycznego patrona.

https://twitter.com/danskrodekors


Później Pałac Królewski podał informację, iż pogrzeb księcia Henrika odbędzie się 20 lutego o godzinie 11:00 w Pałacu Christiansborg. Zgodnie z życzeniem zmarłego, jego ciało zostanie skremowane a część prochów zostanie rozsypanych po morzu, a część spocznie w specjalnym pochówku w ogrodach Pałacu Fredensborg. Również ogłoszono, że żałoba w rodzinie królewskiej będzie trwała do 14 marca. W tym czasie rodzina księcia będzie nosić ciemne ubrania oraz nie będzie brała udziału w żadnych towarzyskich i rozrywkowych spotkaniach.

https://twitter.com/crownprincely


Niedługo potem sprawę skomentował premier Danii, Lars Lokke Rassmusen:

To jest niezwykle smutna wiadomość usłyszeć wieści o śmierci księcia Henrika. Jego życie było nieustającą podróżą po świecie. Od dzieciństwa w Hanoi do studiowania w Cahors. Od nauki w Saigon do służby wojskowej w Algierii. Od kariery jako dyplomata w Londynie aż do stania się członkiem Duńskiej Rodziny Królewskiej. Opanował duński humor i ironię w jak najlepszy możliwy sposób. Dania straciła unikalnego przedstawiciela dla naszego kraju.

https://twitter.com/crownprincely


Niedługo potem w Internecie ukazała się wiadomość od szwedzkiej pary królewskiej, Króla Carla Gustafa XVI i Królowej Silvii:

Dziś Królowa i ja, z powodu wielkiego smutku, pragniemy wystosować wiadomość na temat śmierci księcia Henrika. Chcemy złożyć najszczersze kondolencje dla Królowej Małgorzaty, Księcia Frederika, Księcia Joachima jak i dla ich rodzin. Istnieje bliska relacja między nordyckimi domami królewskimi, nie tylko dzięki bliskim powiązaniom, które nas łączą. Księcia Henrika będziemy wspominać bardzo ciepło.

kongehuset.dk


Również obecny monarcha Norwegii, Król Harald, aby oddać hołd księciu Henrikowi, nakazał w dniu dzisiejszym jak i w dniu pogrzemu księcia (20 lutego) opuścić wszystkie norweskie flagi do połowy masztu.

Swoje oświadczenia także wystosowali prezydent Francji, Emmanuel Macron oraz prezydent Rosji, Vladimir Putin.

Emmanuel Macron:

Książę Henrik był osobą, która była skłonna do promowania długiej i niezmiennej przyjaźni między Francją i Danią - dwóch narodów, których sojusz nigdy nie został złamany.

Vladimir Putin:

Również dołączam się w smutku. Życzę Wam i wszystkim członkom Duńskiej Rodziny Królewskiej siły i odwagi w tym trudnym czasie.

https://twitter.com/crownprincely

Około godziny 13:00 pod Pałacem Fredensborg zaczęli zbierać się fani rodziny królewskiej, aby złożyć hołd zmarłemu. Przynieśli ze sobą bukiety kwiatów oraz znicze.

https://twitter.com/crownprincely

https://twitter.com/crownprincely

Dotarły także kondolencje z Serbii:

Jesteśmy bardzo smutni wiadomością o śmierci Jego Królewskiej Wysokości Księcia Henrika. Moja rodzina i ja pragniemy złożyć najszczersze kondolencje dla Królowej Małgorzaty i jej rodziny. Wszystkie nasze myśli i modlitwy są z Duńską Rodziną Królewską. Książę Henrik był dobrym przyjacielem, bardzo do szanowałem i podziwiałem. Obaj posługiwaliśmy się językiem francuskim, dlatego dla mnie to była zawsze wielka przyjemność móc się z nim spotkać. Moja i żona już bardzo za nim tęsknimy.

https://twitter.com/crownprincely

Niedługo potem Pałac Królewski wydał najbardziej aktualne zdjęcie księcia. Zostało one zrobione w styczniu podczas pobytu w Sharm-el-Sheikh w Egipcie. Ponadto opublikowano też kilka zdjęć z życia małżonka Królowej (TUTAJ). Muszę przyznać, że po obejrzeniu wszystkich fotografii, łezka w oku się kręci.

http://kongehuset.dk

Następnie pojawiły się kolejne informacje: jutro o godzinie 10:00 ciało księcia Henrika zostanie przetransportowane z Pałacu Fredensborg do Pałacu Amalienborg. Duńska Rodzina Królewska będzie szła za karawanem. Nie zabraknie też salutowania, które zostaną oddane w Battery Sixtus w Holmen w Kopenhadze. Ponadto Szwedzki Dwór Królewski ogłosił, iż Król Carl Gustaf XVI i Królowa Silvia przełożyli swoją podróż do Pyeonchangu ze względu na śmierć krewnego.

https://twitter.com/crownprincely

Największą niespodzianką tego dnia było pojawienie się duńskiej monarchini na dziedzińcu Pałacu Fredensborg, gdzie tam spotkała się z poddanymi oraz zobaczyła kwiaty i świeczki przynoszone na część jej Świętej Pamięci męża.

Kolejne wiadomości płyną. Tym razem od Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Najpierw zacznę od drugiego państwa - Królowa Elżbieta II planuje napisać prywatną wiadomość do Królowej Małgorzaty. To samo uczynili Juan Carlos i Sofia z Hiszpanii.

https://twitter.com/crownprincely

To na razie tyle informacji na dzisiaj. Jutro również postaram się dodać kolejne informacje, jeśli pojawią się na Twitterze.


7 komentarzy:

 1. uuuu :(
  Mimo wszystko po cichu liczylam, ze Mu sie uda ....

  OdpowiedzUsuń
 2. Po ostatnim oświadczeniu właściwie wiadomo było, że to nieuniknione, ale nie spodziewałabym się, że nastąpi to aż tak szybko. Dobrze, że w swoich ostatnich chwilach był otoczony przez rodzinę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Są już pierwsze informacje na temat pogrzebu księcia Henrika,pogrzeb nie będzie państwowy a Henrik zostanie skremowany,pogrzeb będzie miał miejsce 20 lutego (źródło:The Royal Forums).

  OdpowiedzUsuń
 4. Smutne wieści mam nadzieję że książę nie cierpiał przed śmiercią

  OdpowiedzUsuń
 5. "Udało "mu się umrzeć w śnie w otoczeniu rodziny,w swoim domu.Można uznać,że było to dobre odejście. Niech spoczywa w pokoju.

  OdpowiedzUsuń
 6. Grafika z królową Małgorzatą z papieroskiem, spoglądającą za odchodzącym Henrikiem piękna! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. I idealnie oddaje zaistniałą sytuację.

   Usuń